Paslaugos
Fizinių asmenų bankroto procedūros
Pavargote nuo nesibaigiančių antstolių atakų? Prasidėjo ar gali prasidėti išieškojimas iš nekilnojamojo turto? Jaučiate, kad nebevaldote situacijos?…. Kas toliau?
IŠEITIS YRA.
Fizinio asmens bankroto byla – tai civilizuotas būdas išspręsti nemokumo problemas išsaugant žmogaus orumą ir reguliuojant procesą taip, kad žmogus išvengtų visiško nuskurdinimo. Ar antstolių atliekami išskaitymai leidžia išsaugoti žmogaus orumą – žinoma, kad ne, nuo Jūsų sąskaitos nuskaitomi pinigai nepaisant to, ar turite ką padėti ant stalo, tuo tarpu fizinio asmens bankroto byloje Jūs patys galite kontroliuoti, kada pervedate bankroto procedūrai skirtas lėšas ir ženkliai laisviau jomis disponuoti. DĖMESIO – šiuo metu bankrutuojant yra galimybė netgi išsaugoti įkeistą turtą!
Teikiamos visos fizinio asmens bankroto paslaugos.
Greitai, konfidencialiai, su mažiausiomis laiko sąnaudomis (vidutiniškai apie mėnesį laiko) ruošiame dokumentus fizinio asmens bankroto bylai.
Siūloma atstovavimo teisme paslauga ir fizinių asmenų bankroto bylų vykdymas iki pat pabaigos, t. y. kreditorių skolų nurašymo teismo nutartimi.
Fizinio asmens bankrotas – tai teisinė procedūra, kuria skolininkas deklaruoja savo negalėjimą grąžinti skolas.
Privaloma fizinio asmens bankroto bylos iškėlimo sąlyga – asmens nemokumas, t. y. būklė, kai jis negali įvykdyti skolinių įsipareigojimų, kurių mokėjimo terminai suėję ir kurių suma viršija 25 MMA, 2024 m. tai yra 23.100 Eur.
Visą aktualų Fizinių asmenų bankroto įstatymą galite paskaityti čia.
Juridinių asmenų bankroto procedūros
Pagal šiuo metu galiojantį Juridinių asmenų nemokumo įstatymą juridinio asmens nemokumas yra juridinio asmens būsena, kai juridinis asmuo laiku negali vykdyti turtinių prievolių arba juridinio asmens įsipareigojimai viršija jo turto vertę.
Iš praktikos akivaizdu, kad nedaugelis vadovų yra informuoti apie įstatyminę pareigą kuo greičiau skelbti bankroto procesą įmonei esant nemokiai, o būtent:
1) nedelsiant informuoti juridinio asmens dalyvius apie juridinio asmens nemokumą ir siūlyti spręsti juridinio asmens mokumo atkūrimo klausimą;
2) nedelsiant inicijuoti nemokumo procesą;
3) ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo dienos, kai tapo žinoma ar turėjo būti žinoma, kad susitarimas dėl pagalbos finansiniams sunkumams įveikti yra nevykdomas arba netinkamai vykdomas, inicijuoti nemokumo procesą;
4) imtis veiksmų kreditorių interesams apsaugoti;
5) vengti tyčinių ir (ar) didelio neatsargumo veiksmų, kuriais būtų keliamas pavojus juridinio asmens gyvybingumui.
Nemokumo administratorių teisminėse bankroto bylose parenka sistema, tačiau pagal šiuo metu galiojantį teisinį reglamentavimą galimas ir neteisminis įmonės bankroto procesas, pasiūlant savo nemokumo administratorių jei yra tenkinamos šios sąlygos:
1) teismuose nėra iškelta bylų ar nevyksta išankstinis ginčų nagrinėjimas ne teismo tvarka, kuriuose juridiniam asmeniui pareikšti turtiniai reikalavimai, tarp jų reikalavimai, susiję su darbo santykiais;
2) į juridinio asmens turtą nėra nukreiptas išieškojimas pagal teismų ar kitų institucijų išduotus vykdomuosius dokumentus;
3) nėra atliekamas mokestinis tyrimas ar mokestinis patikrinimas Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.
Taip pat bankroto procesas gali būti vykdomas ne teismo tvarka galimas ir tuo atveju, jeigu mokesčių administratorius, ieškovas ir (ar) išieškotojas sutinka.
Sprendimas bankroto procesą vykdyti ne teismo tvarka laikomas priimtu, jeigu jam pritarė kreditoriai, kurių reikalavimų suma vertine išraiška sudaro ne mažiau kaip 3/4 visų juridinio asmens turimų įsipareigojimų, įskaitant ir tuos, kurių mokėjimo terminai nepasibaigę, sumos, esančios sprendimo priėmimo dieną.
Svarbu yra tai, kad juridinio asmens vadovas privalo atlyginti žalą, kuri atsirado dėl Juridinių asmenų nemokumo įstatyme nustatytų pareigų nevykdymo ar netinkamo vykdymo. Teismas turi teisę apriboti juridinio asmens vadovo teisę nuo 1 iki 5 metų eiti viešojo ir (ar) privataus juridinio asmens vadovo pareigas ar būti kolegialaus valdymo organo nariu, jeigu jis:
1) neinicijavo juridinio asmens nemokumo proceso, kai pagal šį įstatymą tą privalėjo padaryti;
2) veikimu ar neveikimu sukėlė tyčinį bankrotą;
3) įsiteisėjus teismo nutarčiai iškelti juridiniam asmeniui bankroto bylą neperdavė nemokumo administratoriui turto, dokumentų ir (ar) informacijos.
Sprendimą apriboti asmens teisę eiti viešojo ir (ar) privataus juridinio asmens vadovo pareigas ar būti kolegialaus valdymo organo nariu teismas priima savo iniciatyva, nemokumo administratoriaus, kreditorių susirinkimo arba kreditoriaus motyvuotu prašymu.
Žalos atlyginimas dėl netinkamo vadovo pareigų vykdymo inicijuojant juridinio asmens bankroto procesą gali būti toks didelis, kad gali tekti vėliau skelbti ir fizinio asmens bankrotą, todėl į šias pareigas nederėtų žiūrėti lengvabūdiškai.
Teikiamos visos su juridinių asmenų bankrotu susijusios paslaugos, konsultacijos ir neteisminio juridinio asmens bankroto administravimas.
Juridinių asmenų restruktūrizavimo procedūros
Juridinio asmens restruktūrizavimo procesas – visuma Juridinių asmenų nemokumo įstatymo nustatytų procedūrų, kuriomis siekiama įveikti juridinio asmens finansinius sunkumus, išsaugoti jo gyvybingumą ir išvengti bankroto, gaunant kreditorių pagalbą finansiniams sunkumams įveikti, taikant ekonomines, technines, organizacines ir kitas priemones.
Gali susiklostyti situacija, kada įmonėje susikaupia skolos, kurių atidavimas iš karto yra neįmanomas, tačiau iš esmės įmonė yra gyvybinga, gali ir nori toliau dirbti, tada pats geriausias sprendimo būdas yra įmonės restruktūrizavimas. Procesas yra naudingas tuo, kad visų iki restruktūrizavimo bylos susikaupusių skolų grąžinimas gali būti išdėstomos keturių metų laikotarpiui, įmonei savo ruožtu vykdant einamuosius mokėjimus ir įprastinę ūkinę veiklą. Tokiu būdu įmonės veikla nėra paralyžuojama skolų lavinos ir gali toliau dirbti, išsaugoti turtą ir darbo vietas.
Restruktūrizavimo procesas gali būti veiksmingas tik tokiu atveju kai:
-
Įmonė nėra nutraukusi veiklos ir ši veikla yra perspektyvi, t. y. ją vykdant įmanoma padengti visas susikaupusias skolas.
-
Įmonės finansiniai sunkumai yra laikini ir susidariusias skolas įmanoma grąžinti per 4 metus
-
Įmonės vadovai nusiteikę bendrauti su savo kreditoriais, ieškant abi puses tenkinančių sprendimų.
-
Žinomos aiškios ir konkrečios priemonės, galinčios padėti įveikti kilusius sunkumus.
Įmonės restruktūrizavimas turėtų būti nukreiptas į anksčiau vykdytą veiklą, kurią reikėtų optimizuoti, gal būt ieškoti ir naujų verslo nišų ar apskritai keisti veiklos kryptį. Restruktūrizavimo metu įmonei toliau vadovauja vadovas, tačiau svarbios lengvatos yra šios:
-
Įmonės sąskaitos ir turtas atlaisvinami nuo areštų.
-
Sustabdomi visi prasidėję skolų išieškojimo procesai.
-
Neskaičiuojami delspinigiai ir palūkanos už pradelstas skolas.
-
Kreditoriai negali nutraukti įmonės veiklai svarbių (esminių) sutarčių.
-
Iki restruktūrizavimo susidariusios skolos dengiamos plane numatytais terminais.
Paprastai restruktūrizavimo plano vykdymas trunka 4 metus, tačiau terminas gali būti pratęstas ir iki 5 metų. Per šį laikotarpį pagrindinis įmonės tikslas – padengti visas iki restruktūrizavimo atsiradusias skolas bei, įveikus laikinus sunkumus, pratęsti veiklą. Ne paslaptis, kad dažniausiai restruktūrizavimo procesą renkasi įmonės, turinčios ką prarasti, t.y. sukauptas ilgalaikis ir trumpalaikis turtas, už įmonę vadovai yra pasirašę vekselius, laidavimo dokumentus ir todėl bankroto procedūra būtų itin skaudi ir nuostolinga.
Teikiamos visos su juridinių asmenų restruktūrizavimu susijusios paslaugos, įskaitant pradines konsultacijas, situacijos analizė, pareiškimo paruošimas teismui, restruktūrizavimo plano parengimas ir restruktūrizavimo bylos administravimas.
Įmonių likvidavimo procedūros
Įmonės likvidavimas – tai juridinio asmens veiklos pasibaigimas išregistruojant jį iš Juridinių asmenų registro.
Sprendimą dėl juridinio asmens likvidavimo priima juridinio asmens dalyviai (akcininkai, dalininkai, savininkas).
Priimdami sprendimą dėl juridinio asmens likvidavimo, juridinio asmens dalyviai privalo paskirti likvidatorių. Likvidatoriumi gali būti tik fizinis asmuo.
Prieš priimant sprendimą likviduoti juridinį asmenį, būtina įsitikinti, ar juridinio asmens turto pakaks grąžinti skolas visiems juridinio asmens kreditoriams. Jeigu juridinio asmens turimo turto nepakaktų skolų grąžinimui, būtina inicijuoti nemokumo procesą.
Jeigu juridinis asmuo kreditorių neturi, visas likviduojamo juridinio asmens turtas likvidavimo proceso metu perduodamas įmonės dalyviams (išskyrus teisės aktuose numatyta išimtis).
Jeigu nusprendėte nutraukti vykdomą ūkinę komercinę veiklą ir juridinį asmenį likviduoti, siūlome įmonės likvidavimo paslaugas – nuo likvidavimo plano sudarymo iki įmonės išregistravimo, esant poreikiui padedama sutvarkyti buhalterinė apskaita.
Visi patarimai nemokumo klausimais
Nesvarbu, ar šiuo metu sprendžiate juridinio asmens ar savo nemokumo problemą, o galbūt turite skolininką, kuris bankrutuoja ar ruošiasi bankrutuoti, o galbūt numatote, kad nemokumas gali atsirasti ateityje, svarbu įsivertinti ir apsvarstyti visus galimus sprendimus, ką daryti, ko nedaryti, kaip pasiruošti strategiją, kad vėliau netektų apgailestauti dėl neteisingų veiksmų ar neveikimo. Todėl, jei jau matote, kad yra nemokumo tikimybė, pravartu pasitarti ir sužinoti optimaliausius veikimo būdus.